Българите харчат по 500 млн. лева на година за вредна храна
По половин милиард лева на година харчат българите за вредна храна във веригите за бързо хранене.Само преди 3 г. сме оставяли за т. нар. джънкфуд общо 400 млн. лв. годишно, показва проучване на пазара на „Евромонитор интернешънъл“. С увеличаването на броя на ресторантите за бързо хранене, пицариите и павилионите за дюнери, сумата, давана за вредна храна, вече е нараснала на 500 млн. лв.
В София се откриват много нови молове и съответно и броят на ресторантите за бързо хранене се увеличава, казва пред в. 24 часа Дора Иванова, представител на фирма за франчайз правата на няколко големи вериги. Точното пазарно разпределение между тях е неясно, тъй като този бизнес изцяло работи у нас на принципа на франчайза.
Според анализаторите, лидер е „Макдоналдс“ с около 40% пазарен дял и 36 ресторанта. От финансовия отчет за 2012 г. става ясно, че приходите на веригата са 69 млн. лв., 3,47 млн. лева е печалбата. Оборотите на „Макдоналдс“ в света за 2010 г. са 24 млрд. долара. На второ място с пазарен дял от около 20% е KFC, приблизително толкова е и делът на „Subway“. У нас вече веригата има 34 ресторанта, през миналата година е имала 1,58 млн. лв. приходи и 304 000 лв. печалба. Световният й оборот през 2010 г. е бил 15,2 млрд. долара.
Само в САЩ има над 200 000 ресторанта за бързо хранене, чиито приходи са нараснали с 8,6% до 160 млрд. долара за година.
Изследването на „Евромонитор интернешънъл“ сочи, че оборотите на веригите за бързо хранене у нас не само не са пострадали от кризата, но дори са се увеличили. Хората ги предпочитали заради ниските цени, въпреки предлаганата вредна храна.