Пчеларите трябва да искат фактура по ДДС от доставчиците на кошери и препарати
За да бъдат допустими направените разходи за данък добавена стойност, стопаните не бива да са регистрирани по ДДС. Това разясни по време на информационния ден за пчеларите в Пловдив началникът на отдел „Месо и пчеларство“ в ДФ „Земеделие“ Кирилка Янина. Задължително условие обаче е доставчиците, от които пчеларите купуват препарати, кошери, отводки или пчелни майки, да бъдат с регистрация по ДДС и да издават фактура с начислен данък добавена стойност, обясни Янина.
На база тези документи ще се възстановява платеното от пчеларите ДДС и няма да се стигне до проблема от миналогодишната кампания, когато данъкът остана за тяхна сметка, поради липса на достатъчно предварителни разяснения.
Над 3 млн. лв. са усвоени по Националната програма по пчеларство
Над 3,1 милиона лева са усвоени по Националната програма по пчеларство през миналогодишната кампания, съобщи зам.-изпълнителният директор на ДФ „Земеделие“ Иванка Багдатова-Мизова. Макар че приемът започна късно, усвоихме 74 процента от предвидения бюджет за подпомагане на пчеларите, допълни тя. Подпомогнати са 1315 стопани. Приемът на документи за новата кампания започва на 17 ноември и ще продължи 10 дни.
Образци на документите за кандидатстване са публикувани на официалната интернет страница на ДФ „Земеделие” в раздел „Селскостопански пазарни механизми”. Експерти от отдел „Месо и пчеларство” учочниха, че документите по мерките за борба с вароатозата, физикохимичен анализ на пчелния мед и купуване на кошери, отводки и пчелни майки трябва да се подават лично или чрез упълномощено лице. Те ще се приемат в 28-те областни дирекции на ДФЗ по адрес на регистрация за физическите лица и по адрес на управление за юридическите лица. Експертите допълниха, че часът на подаване на документите няма да бъде водещ критерий за класирането.
Формуляри за кандидатстване по мярка А „Техническа помощ за пчелари и сдружения на пчелари” ще се подават в Централно управление на ДФ „Земеделие” в град София. Новото през Кампания 2015 г. е, че поради успешното прилагане на мярката общият й бюджет е увеличен от 150 хил. лв. на 350 хил. лв. Средствата ще покриват разходи за информационни материали, организиране на пресконференции, наем на зали и щандове, участие в международни изложения и др.
Бюджетът по четирите мерки от Националната програма по пчеларство е 4,4 млн. лв.
Бюджетът по четирите мерки – „Техническа помощ за пчелари и сдружения на пчелари”, „Борба срещу вароатозата”, „Мерки за подкрепа на извършването на физикохимичен анализ на пчелния мед” и „Мерки за подкрепа на подновяването на пчелните кошери в Общността”, е малко над 4,4 млн. лв. Размерът на финансовата помощ е между 60 и 80 на сто от направените разходи.
От 150 хил. лв. на 350 хил. лв. е увеличен бюджетът по мярка А „Техническа помощ за пчелари и сдружения на пчелари”. Средствата ще покриват разходи за информационни материали, организиране на пресконференции, наем на зали и щандове, участие в международни изложения и други. Кандидат може да бъде браншова пчеларска организация, асоциация или сдружение на пчелари, регистрирани по Закона за юридическите лица с нестопанска цел за осъществяване на общественополезна дейност.
По мярка Б „Борба срещу вароатозата” се финансират до 80% от разходите за закупуване на препарати за борба със заболяването. Те трябва да са одобрени по Закона за ветеринарно-медицинската дейност и да бъдат купувани от лицензирани аптеки.
По мярка В „Мерки за подкрепа на извършването на физикохимичен анализ на пчелния мед” ще се финансират изследванията на меда в акредитирани лаборатории по различни показатели. покриват се 80 на сто от одобрените разходи. А по мярка Г „Мерки за подкрепа на подновяването на пчелните кошери в Общността” ще се финансират три различни дейности.
Ново – дебелината на кошерите трябва да е 25 мм и нагоре
За закупуване на нови кошери за подмяна на стари или увеличаване на пчелина кандидатите могат да купуват толкова кошери, колкото са пчелните семейства в пчелина, но не повече от 50. Необходимите условия са пчеларят да има поне 20 и не повече от 150 семейства. Финансират се няколко системи кошери, изработени от сух чамов материал: „Лангстрот – Рут“ комплект с два и с три корпуса, „Дадан Блат“ комплект с един магазин или един корпус и д два магазина или два корпуса, както и кошер „Фарар“ комплект с 4 корпуса. Новото е, че стените им трябва да са с дебелина поне 25 мм и нагоре, а не точно 25 мм, като миналата година, обясни пред пчеларите Янина.
Всички комплекти за различните модели кошери съдържат дъно, покривна табла, капак и рамки. Поемат се 60 на сто от направените разходи. По дейност 2 – „Разходи за поддържане и увеличаване броя на пчелните семейства“, кандидатите имат право да купуват отводки, но не повече от броя на наличните пчелни семейства в пчелина, като таванът е 50 бр. Ще се допускат кандидати, които имат поне 20 пчелни семейства. Отводките трябва да са купени от регистрирани по Наредба 47 в ДФ „Земеделие“ пчелини. Програмата покрива до 70 на сто от одобрените разходи.
Толкова е и размерът на финансовата помощ по дейност 3 от мярката – „Разходи за закупуване на пчелни майки“. Те също трябва да се купуват от регистрирани пчелини. Кандидатите по мерките на Националната програма по пчеларство могат да бъдат физически или юридически лица, регистрирани като земеделски производители с пчелни семейства.