Шестица от тотото слага началото на ферма „Златно руно“
Превъзходно овче сирене и кисело мляко, вкусен кашкавал и прочутата брънза – кашкавалени кубчета с извара. Всеки е чувал за млечните продукти на ферма „Златно руно“, но малцина знаят, че тя е била създадена преди повече от 40 години с печалба от тотото. „Тогава чичо ми Атанас Вършилов печели шестица от тотото. 20 000 лева – много пари за онова време. Купува една „Волга“ а останалите пари влага в покупката на овце. Така започват заедно с дядо ми Георги и баща ми Димитър“, разказва стопанката на „Златно руно“ Виолета Крушкова.

С годините фермата бавно се разраства, после чичото Атанас се отделя със своите 1200 овце и стотина крави, а Виолета и баща й Димитър продължават със 750 овце.
Животните се доят на ръка, защото лятото живеят в планината – в местността Баш мандра край Бяла Черква. Там няма как да се инсталира агрегат. Зимата фермерите прибират овцете във фермата си на „Асеновградско шосе“ в Пловдив. За тях се грижат братът на Виолета и баща й, а през сезоните в стопанството работят между 5 и 7 души.
Основният проблем във „Златно руно“ е намирането на кадърни работници
Намирането на добри работници се оказва голям проблем, казва Виолета. Това лято не е било особено добро за ферма „Златно руно“, тъй като заради дъждовете и ниските температури добитото мляко е много по-малко от обичайните количества. „Ако през миналата година сме издоили 40 тона, тази година е поне с 10 тона надолу“, разказва фермерката.

Причината е в това, че тревата е прекалено сочна и овчето мляко не достига необходимата плътност. От студа добивите намаляват, а самите животни се стресират. Отделно стопанството е дало и някои жертви в епидемията от син език.
Част от издоеното мляко в „Златно руно“ предават на местна мандра, а 7-8 тона преработват в сирене, кашкавал, брънза и малко масло. Досега, заради неуредиците в Наредба 26, която регламентира директните продажби, продукцията е била пласирана предимно на приятели и на техни приятели. Но след поправките в нормативната база, ферма „Златно руно“ е изработила технологичен проект за директни доставки, който е внесен в Българската агенция по безопасност на храните.
С разрешаването на преките доставки, планираме да произвеждаме повече кисело мляко, сирене, кашкавал и брънза, казва Виолета Крушкова. Фермата е продала по-голямата част от тазгодишната продукция, а овцете са вече бременни и мляко ще има чак по Великден.