Повече от 13 милиона домашни птици са избити във Франция от края на ноември досега заради епидемията от птичи грип, съобщи служител от френското министерство на земеделието пред агенция Ройтерс. Страната преживява най-тежката криза с болестта, след като регистрира рядко нарастване на огнищата на силно заразния вирус. Доминиращият щам тази година е H5N1.
За осем дни случаите на птичи грип нарастват средно с 10%
Смята се, че болестта е пренесена във Франция от мигриращи диви птици. Принудителното евтаназиране на домашните птици нарасна, откакто вирусът достигна до най-големите френски региони за производство на пилета. Само до 8 април са регистрирани 1230 огнища, откакто на 26 ноември бе засечен първият случай. Ръстът за осем дни средно е над 10%. Година по-рано във Франция бяха убити над 3,5 милиона птици.
В момента преживяваме най-силната епидемия от инфлуенца по птиците в Европа
Разпространението на птичия грип предизвика загриженост сред правителствата и птицевъдната индустрия поради опустошителния ефект върху птицефермите и възможността от търговски ограничения. Изключително агресивният и силно заразен щам H5N1 се разпространява бързо в Европа през последните месеци, предизвиквайки масови избивания на птици в няколко страни, особено Италия. Огнища са засечени и в Германия, Белгия, Люксембург, Нидерландия, Финландия, Ирландия, Португалия, България.
В момента преживяваме най-силната епидемия от инфлуенца по птиците в Германия и Европа, съобщават от Института Фридрих Льофлер (Friedrich Loeffler Institut – FLI). Ежедневно се докладват нови и нови случаи не само в Европа, но и в Канада, Индия и Източна Азия.
В Плевенско са засечени 7 огнища в птицеферми със 160 000 пекински патици
Болестта не подмина и нашата страна. В България също са регистрирани няколко случая на птичи грип от началото на годината досега. Само преди няколко дни Българската агенция по безопасност на храните потвърди общо 7 огнища на птичи грип в град Славяново, Плевенска област. Засегнатите обекти са на един и същи собственик и в тях се отглеждат общо 160 000 пекински патици. Обявени са мерки за контрол на огнищата, а птиците в заразените обекти са насочени за унищожаване.
Птичият грип се разпространява предимно чрез изпражнения на заразени диви птици. Макар да се смята, че не може да се предаде на хората чрез консумация на птичи продукти, в началото на годината Световната организация за здравеопазване на животните (OIE) предупреди и за такъв риск, поради многобройните щамове.