Развъдните организации ни искат двойни такси за животните под селекционен контрол и заплашват, че ако не платим, няма да получим субсидии за селекция, оплакаха се овцевъди. Става дума за самоучастието им в прилагането на различните развъдни дейности, което е около 30%, а останалите 70 на сто се поемат от държавата.
„В средата на лятото от нашата Асоциация за развъждане на млечни овце ни поискаха по 2,50 лв. на животно и обясниха, че толкова ще е таксата на годината. Миналата седмица обаче регионалните контрольори ни казаха, че трябва да доплатим още по 2,50 лв., защото така са си преценили разходите. Не ни обясниха как са ги формирали, на каква база. Показаха ни писмо до зам.-министър Цветан Димитров и ни заплашиха, че ако не платим, няма да получим парите за селекцията“, обясни овцевъдът Петко Тодоров, който отглежда 280 овце в района на Добрич.
Писмото е подписано от директора на Изпълнителна агенция по селекция и репродукция в животновъдството (ИАСРЖ) проф. д-р Васил Николов и е заведено в МЗХ на 29 септември. В него е записано: „В изпълнение на решение на заседанията на Националния съвет по генетични ресурси в животновъдството, проведени на 12 и 13 септември 2016 г., моля в срок до 14 октомври да ми предоставите списък на земеделските стопани, които не са заплатили самоучастието си, предвидено за извършване на дейностите по т. 2.1 и т. 2.2 от раздел I от Указанията за прилагане на Схема на държавна помощ за създаване и поддържане на родословна книга и за определяне продуктивността и генетичните качества на животните за 2016 г. Във връзка с невъзможността да бъдат извършени необходимите развъдни мероприятия поради недофинансиране, ще предложа на ДФ „Земеделие“ на тези земеделски стопани да не изплаща субсидиите за обвързана подкрепа на животни под селекционен контрол“.

„През пролетта имаше среща, на която проф. Николов направи същото предложение – тези, които не си плащат на асоциациите за селекция, да не получават пари от ДФЗ. Тогава от фонда обясниха, че това не може да се случи. Въпреки това това ни принуждават в навечерието на превеждането на субсдиите за селекция да доплащаме отново 2,50 лв. без никаква обосновка“, допълни Петко Тодоров.
Пред нас проблемът със самоучастието на фермерите стои със същата острота, коментира доц. Дойчо Димов, председател на Сдружението за отглеждане и развъждане на маришките овце. „ДФ „Земеделие“ вече отпуска субсидията при завишен процент на самоучастие на стопаните. Трябваше да увеличим целевите вноски, за да компенсираме разликата, тъй ако не се плати самоучастието, ще сме принудени да връщаме субсидията. Беше много трудно решение на нашия Управителен съвет“, обясни доц. Димов.
Проблемът идва от това, че МЗХ намали бюджета заради увеличения брой на животните. „4,5 млн. лв. е сумата за селекционна работа на година, това е субсидията, която се дава на развъдните организации. Когато се вдигне броят на разплодните животни, съответно се увеличава разходът на развъдната асоциация, и ако сумата, предвидена в бюджета, е фиксирана, процентът, който покрива държавата се намалява. Затова по сегашните правила фермерите трябва да покрият разликата“, обясниха експерти по развъдна дейност.