Отглеждането на зайци в закрити помещения през цялата година има различни плюсове, като един от тях е, че ражданията на зайкините се планират, независимо от сезона.
За да се използват ефективно помещенията, клетките се нареждат на 1, на 2 или 3 етажа. Размерите има са като на тези за отглеждане на зайците под навес. Едноетажното разположение се препоръчва за зайкините, с оглед по-леко да се обслужват, когато са с приплодите. Дву- и триетажното разположение на клетките е подходящо за подрастващите зайци.
Ето пет съвета за правилно отглеждане на зайци на закрито:
Температура
• Температурата в за крития тип зайчарник трябва да се поддържа от 8 до 25°С. При отклонения от тези температури при по-ниски от 8°С разходът на фураж за единица прираст рязко се увеличава, а при температури над 25°С прирастът рязко намалява. За оптимална температура за зайците се смята температурният интервал от 14-18° С.
Влажност
• Влажността на въздуха трябва да бъде 70-75%. Както ниската, така и високата влажност се отразява неблагоприятно на зайците.
Вентилация
• Вентилацията (естествена или изкуствена) трябва така да бъде изчислена, че да осигурява 6-кратна обмяна на въздуха през зимата и 14-кратна през лятото, или 7-8 куб. м въздух на 1 кг живо тегло през лятото и 1,5-2 куб. м въздух през зимата за 1 кг живо тегло.
Скоростта на движение на въздуха на равнището на клетките не трябва да превишава 0,3 м/сек. При по-висока скорост на въздуха зайците масово страдат от простудни заболявания. При правилна вентилация на помещението съдържанието на вредни газове трябва да не бъде по висока от: за амоняка -0,01 мг/л въздух, на въглеродния двуокис – 0,2%, а на сероводорода – 0,001 мг/л. Желателно е вентилацията да бъде изсмукваща. Всмукващите ръкави на въздуховодите да бъдат на 30-35 см от равнището на пода.
Светлина
• Продължителността на светлинния ден в закритите помещения също е от съществено значение. Тя се изменя в зависимост от възрастта и физиологичното състояние на животните. По време на случната кампания се препоръчва продължителността на светлинния ден да бъде 16-17 часа, а силата на осветлението -100 лукса; по време на бременността и лактацията – 14-15 часа и 50-60 лукса, а при зайците за угояване – до 8 часа и 25 лукса.
Почистване
• Почистването на тора в закритите помещения може да се извършва по различен начин: чрез скреперни, делтаскреперни устройства, водно и т.н.
Комбиниран тип отглеждане на зайци
При комбинирания тип на отглеждане през по-голяма част от годината – от пролетта до късна есен, зайците са в клетки на открито, а през студените зимни месеци се внасят в закрити помещения. За целта клетките трябва да бъдат подвижни или пък трябва да има отделни клетки за зимата. Този тип отглеждане на зайци дава възможност да се планират ражданията и отглеждането на зайчета през зимните месеци.