Използването на генетично модифицирани организми (ГМО) в храните и фуражите остава спорен въпрос в ЕС, тъй като Съюзът има сложни разрешителни процедури и правила в стандартите за отглеждането и търговията с ГМО продукти. От април тази година страните от ЕС имат право да забраняват отглеждането на ГМО на своя територия, но въпросът, който стои, е дали националните правителства ще могат да налагат забрани и върху търговията с ГМО храни и фуражи?
Във вторник евродепутатите от Комисията по околна среда и безопасност на храните се противопоставиха на проектозакона в ЕС, който дава възможност на всяка страна членка да ограничи или забрани продажбата и употребата храни и фуражи с ГМО на своя територия. Членовете на комисията са загрижени, че поправката може да се окаже неприложима и да доведе до повторното въвеждане на граничен контрол между страните от ЕС, които са за и против ГМО. Въпросът отново ще бъде подложен на обсъждане и гласуване в Европейския парламент по време на пленарната сесия на 26-29 октомври в Страсбург.
„Преобладаващото мнозинство в комисията не иска да застраши вътрешния пазар. За нас съществуващото законодателство следва да остане в сила, а държавите членки трябва да поемат своята отговорност и да вземат решение на ниво ЕС, вместо да въвеждат национални забрани“, заяви председателят на Комисията по околна среда Джовани Ла Виа (ЕНП, Италия).
„Това предложение е в противоречие с принципите на „по-добро регулиране“ и „прозрачност“, които новата Европейска комисия следва. След като прекарахме толкова много години в опити да се отървем от вътрешните бариери, това предложение може да фрагментира вътрешния пазар и да доведе до връщане към граничния контрол, срещу който всички ние работихме толкова усилено“, добави той.
На интернет страницата си Европейският парламент публикува факти, които трябва да знаем за ГМО.
Какво е ГМО?
ГМО са генетично модифицирани организми. Това са организми, чийто генетичен материал е бил изменен изкуствено, за да му се придадат нови качества. Например, при растенията това може да бъде повишаване устойчивостта към болести, насекоми или засушаване, както и увеличаване добивите на културите.
Кои са основните ГМО култури?
Царевица, памук, соя, маслодайни култури, рапица, захарно цвекло.
Разрешени ли са ГМО в ЕС?
ГМО могат да бъдат култивирани и продавани в ЕС, само ако властите на Съюза са дали съответното разрешение за това. Този процес включва научна оценка на риска.
До момента само един ГМО продукт е разрешен за отглеждане в рамките на ЕС – това е царевицата на „Монсанто“ MON 810. Разрешението е дадено през 1998 г., то вече изтича и се очаква неговото подновяване. През 2013 г. тази ГМО царевица е била отглеждана основно в Испания и в малки мащаби в Португалия, Чехия, Румъния и Словакия. В момента има осем молби за отглеждане на ГМО храни, които чакат одобрение, включително и за подновяване на разрешителното за царевицата MON810.
Досега 58 ГМО продукта са разрешени за консумация в храни и фуражи на територията на ЕС. Те включват царевица, памук, соя, рапица, захарно цвекло и маслодайни култури. Други 58 чакат за одобрение.
Консумират ли ГМО хората в ЕС?
Повечето от разрешените ГМО продукти на територията на ЕС са фуражи, използвани за изхранване на селскостопанските животни, но някои храни, внасяни в ЕС, също може да съдържат ГМО. Системата за етикетиране на храните на ЕС задължава компаниите да се посочват дали храната или фуража, произвеждани от тях, съдържат ГМО. Изискването е в сила, когато съдържанието на ГМО е най-малко 0,9%. Фирмите имат възможност да отбелязват на етикетите и фуражите, че те не съдържат ГМО.
Кой е отговорен за одобряването на ГМО в ЕС?
Зависи дали говорим за отглеждане на ГМО култури или за влагането на ГМО продукти в храните и фуражите. или за , ако ние говорим за злато Култивиране за ГМО в хранителните продукти, включително Them.
Когато става въпрос за отглеждане на ГМО култури, разрешението се дава на ниво ЕС, но последната дума имат страните членки. От април 2015 г. държавите в ЕС могат да решат да забранят на своя територия отглеждането на ГМО култури. Това може да стане по всяко време – по време на процедурата за одобрение на ниво ЕС, или дори когато властите са дали разрешение за отглеждане.
брани отглеждането на територията на годината разрешение на следните стандарти време По време на процедурата или дори да посоча след authorisation’ve били предоставени. Държавите могат да посочат различни причини за забраната, дори когато те са изключително въз основа на здравето на хората и рисковете за околната среда.
Когато става дума за търговия с ГМО продукти, страните от Съюза все още трябва да се придържат изцяло към решенията, взети на ниво ЕС.
Какво е новото в предложението за ГМО?
Европейската комисия предлага да се даде правото на страните членки да забраняват по своя преценка пускането на пазара на ГМО продукти, дори ако за това е дадено разрешение на ниво ЕС. На 13 октомври депутатите от Комисията по околна среда и безопасност на храните към Европейския парламент гласува против това предложение на ЕК.
Защо Комисията по околна среда на Европейския парламент гласува против даването на повече правомощия на страните членки да забраняват ГМО?
Комисията по околна среда и безопасност на храните към Европарламента отхвърли предложението на 13 октомври, тъй като членовете й се опасяват, че то може да се окаже неприложимо и да доведе до граничен контрол между страните, които са съгласни или са против търговията с ГМО продукти. Това, според членовете на комисията, ще се отрази на вътрешния пазар.
Какво ще се случи с предложението на ЕК държавите членки да имат последната дума дали на тяхна територия може да се търгуват ГМО продукти?
Всички членове на Европейския парламент ще гласуват предложението по време на пленарната сесия в Страсбург по-късно този месец. Ако те също отхвърлят предложението, ще останат в сила сегашните правила и държавите членки ще могат да гласуват за одобрение или забрана на ГМО на ниво ЕС. Ако няма мнозинство, тогава решението трябва да бъде взето от Европейската комисия.