Закон за храните
Нов Закон за храните

Аграрното министерство ще пише нов закон за храните

Министерството на земеделието и храните ще изготви нов Закон за храните. Това обяви министърът на земеделието и храните Десислава Танева по време на дискусия за защита на българското производство „Вкуси България“. Тя допълни, че ще бъде сформиран Консултативен съвет по храните, който ще търси най-добрите решения в предстоящото изготвяне на закона.

„В Консултативния съвет ще бъдат поканени да вземат участие представители на Министерството на здравеопазването, Министерството на икономиката и Министерството на финансите, тъй като цялата нормативна уредба в сектора се съгласува с техните политики“, уточни министър Танева.

„Имаме концепция и диалог с бранша за изготвянето на нов Закон за храните. Съответните наредби по прилагането му ще бъдат изцяло нови, така че да се гарантира сигурност на пазара на храни и да бъдат създадени условия на българските производители да са конкурентноспособни и равнопоставени по отношение на изискванията към тях, включително данъчно облагане и етикиране“, категорична бе Танева.

Министърът заяви, че вече са направени промени в защита на българските производители в три наредби, които са подадени за нотификация в Европейската комисия. „С една от промените ще бъде осигурен директен достъп на производителите до пазара при по-облекчени условия. Потребителите ще могат да купуват направо от производителя в малки количества.

Втората изменена Наредба касае зареждането на детските заведения и училищата с храни, които ще бъдат доставени от производител от съответния регион, а ако няма такъв от съседен. По този начин децата и подрастващите ще консумират качествен български продукт, който е гарантирано свеж. Това е и подкрепа за българския производител“, допълни тя.

„Очакваме увеличаване на производствата, традиционни за България – зеленчукопроизводство и трайни насаждения. Възстановяването на производства, които загубихме при раздържавяването не може да бъде краткотраен процес.

Важното е политиките, които провеждаме да се продължат, независимо от политическата конфигурация. Без последователност в политики, които определят диверсифицирано земеделско производство, няма как да очакваме възстановяването на пазарите на крайния потребител на традиционни продукти“, каза още министър Танева.

За Екатерина Терзиева

Вижте също

Райска ябълка

Лечебните свойства на райските ябълки

Ноември, освен, че събира малки и големи пред топлото домашно огнище, ражда и един от най-вкусните и полезни плодове – райската ябълка. Гърците напълно заслужено са я нарекли „diospyros”, което в превод означава „божествен плод”. Макар и с размерите на свито женско юмруче, той е истински витаминозен (пред)коледен подарък за организма, за който не е нужно да пишете писмо до белобрадия старец и можете да си осигурите съвсем сами. Пътят на оранжевото бижу започва от Япония и Китай и стига до Америка и Средиземно море през 18 век, като първото му гостуване в България датира от 1935г.

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *