Кукерландия
Kukerlandia

Кукери, венециански танцьорки и чернодрешковци гониха злото в Ямбол

Групи от над 10 страни гониха злото на маскарадния фестивал „Кукерландия“

Кукери с двуметрови маски, облечени като мечки мъже, сръбски танцьорки във венециански костюми от времето на дожите, чернодрешковци с бради и засмени мъже, жени и деца от над 10 държави гониха злите сили на Международния маскараден фестивал „Кукерландия“ в Ямбол. Маскарадът, който започна през 2000 г. като Карнавал на виното с участието на кукерски групи от близките села, тази година събра групи от цяла България, Румъния, Гърция, Турция, Македония, Хърватска, Словения, Ирландия, Португалия, Полша, Румъния и Индонезия.

Kukerlandia
Кукери от Сливенско пресъздадоха стари български традиции

Страшилища и създания в съпровод на тътена, издаван от техните камбани и чанове, изпълняваха ритуали по прогонване на духове и злини. И ако в цяла България и много страни от Европа кукерските игри се провеждат в „мръсните дни“ след Нова година, в Ямбол и региона кукерските празници са по традиция между Неделя месопустна и Сирни Заговезни.

С годините празникът се разрасна и през 2009 г.  „Кукерландия“ бе патентована като запазена марка на община Ямбол. Предприемчиви местни производители дори започнаха да правят и локум с тази марка. Година по-късно градът стана член на Федерацията на европейските карнавални градове.

Българските кукери имат свои побратими в Австрия и Южна Германия

През 2013 г. в „Кукерландия“ се включиха над 50 групи. Тази година интересът също е голям и организаторите насрочиха фестивала от 5 до 9 март. Самото карнавално шествие продължи два дни. Традиционни български обичаи пресъздадоха кукерите от Сливенско,  които бяха сред най-шумните по време на дефилето. Един от участниците в маскарада свиреше на гъдулка, а друг бе предрешен като танцуваща мечка.

Kukerlandia

Българските страховити кукерски маски са много подобни на тези, с които мъже участват в обредния ритуал Перхтен в Австрия и Южна Германия. Тогава тълпи от маскирани младежи и мъже излизат в селата и по градските центрове, за да прославят езическата богиня Пертхен, или както е известна в Словения – Пехта Баба. Някои източници посочват, че тя е свързана със северната богиня Фрея, а други смятат, че традицията има келтски корени. Впоследствие маските се изменят в животински, направени от дърво, и декорирани с рога. Костюмите са от кожата на кафява или бяла овца.

Kukeri-Avstria
Австрийски кукери с животински маски

През 17-18 век Римокатолическата църква се опитва да забрани тази ритуал, но по-късно той е толериран и се възражда отново. В района на Залцбург „кукерите“ ходят по къщите и стопаните на домовете ги канят на маса.  Докато са с маски на главите нямат право да говорят, за да не се превърнат в съществата, в които са се предрешили. В замяна на това обаче могат да пият без ограничения и по тази причина емоциите по време на Пертхен са големи. В района на Халайн, Залцбург, ритуалът дълги години е бил забранен, заради истински побоища, чупене на ръце, крака и обърнати коли по улицата след солидни почерпки с ракия. Сега, там където се провеждат шествията, наричани Перхтенлауф, винаги има много полиция.

На „Кукерландия“ в Ямбол подобни ексцесии нямаше – карнавалът бе добре охраняван от полицията, а и традиционният панаир с играчки и лакомсктва привлече и много малки деца. Някои от малчуганите се уплашиха от чернодрешковците от „Дзаламари“ от с. Сопот, община Кавадарци, Македония, които носеха дълги бради и злокобни черни наметала.

Kukerlandia
Група „Дзаламари“, Македония

Такава е нашата традиция, която се спазва от векове, разказа водачът на групата Миле Грозданов, който е и кмет на македонското село Сопот и специално поздрави по микрофона „хубавите булки – ямболки“.

Венецианският карнавал пристигна в Ямбол от съседна Сърбия

Съвсем различно присъствие демонстрираха девойките от група „Венеция“ от сръбския град Лесковац. Облечени в рокли от времето на дожите и с маски досущ като на Венецианския карнавал, сръбкините бяха сред най-големите атракции на карнавала в Ямбол.

Kukerlandia
Сръбкините от Лесковац, облечени като на Венециански карнавал

Защо групата от Лесковац не показа традиционни ритуали и танци, а предпочете сюжети от Венецианския карнавал, питаха се хората на „Кукерландия“. Оказа се, че сръбското градче прави добър туристически бизнес като предлага свой Венецианския карнавал, само че на много по-ниска цена, отколкото истинския в Италия.

Kukerlandia

В крайна сметка наградите от карнавалното шествие останаха в България. Лауреати са групата за народни обичаи при Народно читалище „Пробуда 1926“, с. Маломирово, община Елхово, и група „Каваклии“, кв. Долно Езерово, гр. Бургас.

Kukerlandia

Наградите от по 2000 лева отидоха в двете групи заради автентичните ритуали, които те пресъздадоха по време на карнавала. Маломировци показаха т. нар. „лятно джамало“, което се изпълнява като обичай само на две места в цяла България. Някои изследователи смятат, че ритуалът е внесен у нас от преселниците от Беломорска и Източна Тракия и от Мала Азия и че се прави лятно време на хармана за берекет. Маскарадната група от Долно Езерово пък пресъздаде обичай с морски духове.

За Екатерина Терзиева

Вижте също

Овце агне

Субсидиите по обвързаното подпомагане за животни ще бъдат изплатени до 9 февруари

Субсидиите по обвързаното подпомагане за животни ще бъдат изплатени до 9 февруари, съобщиха днес от Държавен фонд "Земеделие". Забавянето идва от късното приключване на приема на заявления за Кампания 2023

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *