Карантия

Нов живот за карантията – лекари насърчават яденето на дреболии

Британски лекари реабилитират дълго отричаната животинска карантия и препоръчват на хората да консумират бъбреци, сърца, дроб, шкембе и волски опашки. Дреболиите са много полезни за здравето, а консумацията им помага и за опазването на околната среда, посочват от The Public Health Collaboration пред Foodnavigator.com.

Карантията е сред най-богатите на полезни вещества храни на планетата

Организацията започна едномесечната кампания Organuary в социалните мрежи, която насърчава консумацията на карантия поне 1-2 пъти седмично. Лекарите твърдят, че дреболиите са сред най-богатите на полезни вещества храни на планетата. Животинското сърце съдържа Коензим Q, който е 10 пъти по-мощен от витамин Е и това го прави един от най-мощните антиоксиданти, посочват експертите. В сърцето се съдържат и високи нива на селен, желязо и цинк.

Бъбреците са много богати на селен, а говеждият черният дроб е най-добрият източник на витамини и минерали. Пилешките дробчета, агнешкият и свинският черен дроб също са полезни, но говеждият дроб осигурява седмичната доза от витамините А и В12. В него също така има високи нива цинк, нужен за хормоналната обмяна, холин за конгитивното здраве, фолиева киселина за възстановяване на ДНК, желязо за производството на червени кръвни телца и мед за по-добра абсорбция на желязото в червата.

Шкембето, волските и свинските опашки също не са за подценяване

Шкембето, волските и свинските опашки също не са за подценяване. Те са ботгати на колагенов протеин. Въобще карантията е ненадмината по своята хранителна стойност, изтъква д-р Зоуи Харкомб. Застъпници за опазване на околната среда също подкрепят консумацията на дреболии, защото така ще се намалят хранителните отпадъци. В момента голямо количество от животинските вътрешности се изхвърлят. Насърчаването на консумацията им ще намали отделянето на въглеродните емисии, тъй като няма да се налага отглеждането на повече животни. В същото време карантията е много по-евтина от мускулното месо.

Според Националното проучване на храненето, през 1974 г. средностатистическият британец е консумирал 50 г карантия седмично, докато през 2014 г. това количество е паднало до 5 грама. И макар Великобритания да се радва на значителни експортни продажби на карантия, по данни на Асоциацията на независимите доставчици на месо (AIMS) продажбите вътре в страната са намалели с 13 процента през последната година.

За Михаил Ангелов

Вижте също

Овце агне

Субсидиите по обвързаното подпомагане за животни ще бъдат изплатени до 9 февруари

Субсидиите по обвързаното подпомагане за животни ще бъдат изплатени до 9 февруари, съобщиха днес от Държавен фонд "Земеделие". Забавянето идва от късното приключване на приема на заявления за Кампания 2023

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *