Кабинетът е против удължаването на мораториума върху продажбата на земя на чужденци
Правителството не е съгласно мораториумът върху продажбата на земя на чужденци да се удължи до 2020 г. Това става ясно отднешното решение на Министерския съвет в подкрепа на становището на 55 депутати от ДПС и БСП, които на 1 ноември поискаха Конституционният съд да отмени решението на Парламента за удължаване на забраната.
На практика кабинетът подкрепя искането на депутатите от двете партии удължаването на мораториума върху продажбата на земя на чужденци да се обяви за противоконституционно, за което в КС е заведено дело №22 от 2013 г.
Правителството смята, че удължаването на мораториума противоречи на Конституцията и Договора за присъединяването ни към ЕС
„Правителството счита искането на народните представители за обосновано. Решението на Народното събрание противоречи на Конституцията и на Договора за присъединяване на България и Румъния към ЕС и Акта относно условията и договореностите за присъединяването на двете страни към ЕС“, се казва в официалното съобщение на правителствената пресслужба.
Окончателното решение по казуса, който предизвика вълна от протести в страната и напрежение в социалните мрежи, предстои да бъде взето от Конституционния съд.
Вносителите на искането в КС са трима депутати от Движението за права и свободи, а под него са се подписали 36 народни представители от ДПС и 19 от БСП. “Надяваме се Конституционният съд да се произнесе максимално бързо”, казаха вносителите на предложението.
Мотивът за искането за съдебно становище е, че удължаването на мораториума върху продажбата на земя на чужденци е в противоречие с договора ни за присъединяване към ЕС. Кабинетът още тогава заяви, че търси начин как да промени това решение. “Със законови промени не може да се ограничи продажбата на земя на чужденци. Това е дискриминативно условие и препятства свободното движение на капитали на територията на ЕС”, обясни тогава вицепремиерът и министър на правосъдието Зинаида Златанова.
Премиерът Пламен Орешарски, който е против удължаването на мораториума, бе възложил на нея и на министъра на външните работи Кристиан Вигенин да подготвят становище и доклад на кабинета за тази забрана. В същото време министърът на земеделието проф. Димитър Греков съобщи, че министерството проучва опита на Унгария и Дания за ограничаване правото на покупка на земя от чужденци.
България вече имаше възможност през 2010 г. да удължи забраната за продажба на земя на граждани от страни членки на ЕС, тъй като ЕК тогава прецени, че страната ни не е готова с реформата в аграрния сектор, нито с регистрите за собствеността, чрез които да се защитават адекватно интересите на собствениците. Тогава обаче България не се възползва от възможността да удължи мораториума.
Допускат, че при удължаване на мораториума, ЕК ще предприеме наказателна процедура срещу България
Сега, с приетото миналия месец решение, Парламентът иска кабинетът да промени договора ни за присъединяване към Евросъюза, одобрение за което трябва да получим от останалите страни-членки на ЕС. Това може да отнеме години, коментират експерти, а освен това другите държави от Общността могат да поискат срещу България да бъдат предприети реципрочни мерки. Не е изключено ЕК да започне и наказателна процедура срещу страната ни за нарушаване на европейското законодателство.
Не е ясно и чии интереси обслужва взетото от Парламента решение за удължаване на мораториума, тъй като и в момента чуждите граждани имат право да купуват земя у нас чрез регистрирани в България търговски дружества.