Прокуратурата започна проверка за надценени над 10 пъти изследвания за болестта бруцелоза, калкулирани в обществена поръчка на Министерството на земеделието и храните. Магистрати от Софийската градска прокуратура ще проверяват дейността на ресорния зам.-министър на земеделието Цветан Димитров след разследване на Нова телевизия, което показа, че обществената поръчка за задължителното ветеринарно изследване е калкулирана на баснословни цени.

Според излъчения в неделя видеоматериал, МЗХ е обявило обществена поръчка за изследването за бруцелоза изчислено на 6 лева, докато според ветеринарни лекари, цитирани във видеото, то струва 0.57 лв. Става дума за Розбенгал тест, чрез който се засича опасната бактериална инфекция, която се предава на хората от болни домашни животни. Хората могат да се заразят чрез контакт с болно животно и при консумация на сурово мляко или термично не добре обработено месо. През ноември миналата година огнища на бруцелоза пламнаха на много места у нас.
Според експертите, цитирани в разследването, пробите за бруцелоза по добитъка в страната са над 1 791 900. Това означава, че намеренията на МЗХ са били да възложи с конкурс за срок от 3 години поръчка за над 10 550 000 лева. Междувременно, още преди разследването да бъде излъчено по телевизията, обществената поръчка е спряна.
Нова телевизия твърди, че фирмата, предопределена да спечели конкурса, е частната медицинска лаборатория в Сливен, която обичайно печели подобни обществени поръчки.

През 2014 г. бившият директор на Българската агенция по безопасност на храните (БАБХ) проф. Пламен Моллов забрани със заповед на 10 държавни лаборатории да извършват задължителния контрол за бруцелоза и прехвърли дейността на частната лаборатория „Биофарм инженеринг“. Лабораторията е получила акредитация на 29 април 2014 г., а броени месеци по-късно – на 28 юли 2014 г., тя е сключила споразумение с агенцията по храните. „Биофарм инженеринг“ е собственост на „Софарма“ от 2006 г., когато фармацевтичната компания купи мажоритарния пакет на сливенското дружество.
Както Agronovinite.com подробно описа в свое журналистическо разследване, в същата лаборатория бяха доставени и ваксините против син език. Процедурата за възлагане на обществената поръчка по договаряне без обявление бе обявена на 16 февруари 2015 г. от БАБХ, а договорът с лабораторията бе сключен на другия ден.