Слана овошки

Студът и дъждовете съсипват реколтата от овошки, има риск от слана

Продължителните дъждове и ниските температури съсипват реколтата от овошки на много места в страната.

Еркан Алтънсой
Еркан Алтънсой, производител на череши

Пчелите не могат да опрашват цъфналите дървета и плодни храсти, а постоянната влага е предпоставка за сериозни гъбични заболявания. Най-големите щети са в Северна България, но поражения има и в южните райони. „В студеното време пчелите не могат да летят и да помогнат за опрашването на овошките.

В същото време дъждовете отмиват прашеца от цветчетата. Застрашена е реколтата не само от сливи, които цъфтят първи, но и от череши, ябълки, ягоди и останалите овощни видове и плодни храсти“, коментира за Агроновините Еркан Алтънсой, производител на череши в района на Кричим.

„Ранните череши на места вече измръзнаха, поражения има и върху насажденията от кайсии в Силистренско“, каза Мариана Милтенова, председател на Управителния съвет на Националния съюз на градинарите в България. По думите й, реколтата от череши ще закъснее най-малко с десет дни. Цъфтежите закъсняха, каза и производителят на плодове и зеленчуци Красимир Кумчев от с. Трилистник.

Красимир Кумчев консултант
Красимир Кумчев, производител на плодове и зеленчуци

Стопаните очакват тежка борба с последствията от продължителния дъждовен период. „Мокрото време е обща заплаха за всички растения – не само овошките, но и ягодите, които вече цъфтят и със сигурност първите им плодчета ще са изгнили.

Очакваме овошките да бъдат засегнати от мана и гъбични заболявания, започваме да ги третираме следващата седмица, когато дъждът свърши“, обясни Еркан Алтънсой. Според Красимир Кумчев, все още има и опасност от слани, като рисковият период е до първи май.

Мариана Милтенова
Мариана Милтенова, председател на УС на Съюза на градинарите в България

На фона на промените в климата, решението е да се работи съвместно с научните институти и експертите, за да се търсят кардинални решения в сектора, смята Мариана Милтенова. Тя припомни как реколтата в страната бе съсипана от сушата през миналата година.

При зърнените култури пораженията бяха огромни – продължителната суша у нас намали наполовина производството на царевица и редуцира с около 30% на сто реколтата от слънчоглед. В предходните години от сушата пострадаха производителите на полски култури като моркови, салати, цветно зеле и лук, които се нуждаят от напояване. През 2018 г. заради жегите в Европа бе прибрана най-слабата реколта от плодове от четири десетилетия насам.

Според прогнозите за скок на средните годишни температури, за България може да се очаква това повишение да варира между 0,5°C и 1,5°C до 2029 г. и между 2,0°C и 5,0°C до края на века. От изменението на температурните и водни ресурси през следващите години у нас, най-уязвими ще са пролетните земеделски култури, отглеждани върху неполивни площи, поради очаквания валежен дефицит през топлото полугодие.

В същото време хидромелиоративната инфраструктура в България е сериозно увредена. Едва около 8% от „годните“ площи, обслужвани от „Напоителни системи“ ЕАД, реално се напояват. Отводнителните системи и системите за защита от наводнения, включително язовирите, са изправени пред сходни предизвикателства.

За Екатерина Терзиева

Вижте също

Овце

БАБХ се кани да избие близо 1800 овце във Велинград

Близо 1800 овце във Велинград се очаква да бъдат избити, след като Българската агенция по безопасност на храните установи първи случай на чума по овцете у нас от 2018 г. насам.

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *