Увеличават с 400% пръскането с канцерогенни пестициди заради нови ГМО култури
Първото поколение генномодифицирани култури е резистентно към хербицида глифозат. Това доведе до свръхупотреба на този препарат, който нарушава биоразнообразието, заплашвайки популациите на пеперуди и други видове от природата. Освен това се очаква да се стигне до епидемия от устойчиви на глифозат плевели.
„Трябва да очакваме същия ефект и от второто поколение на генетично модифицирани култури , предназначени да бъдат използвани в още по-токсични условия“, казват експертите.
Второ поколение ГМО култури чака одобрение. В него е включена соя и 2,4- D устойчива царевица на „Dow AgroSciences“. Пестицидът 2,4-D е въведен през 1940 г. и се смята, че е свързан с ракови заболявания на земеделските производители, дава и други странични ефекти.
Въпреки че учените продължават да се променят генетично растения, за да бъдат по- устойчиви на пестициди , хората не са подготвени за такава храна. В резултат на огромното количество отрова, която се съдържа в културите и почвата, се наблюдават множество здравословни проблеми след консумация от човека. Проучванията показват, че ако бременните жени са били изложени на пестициди, това води до последващи разстройства на вниманието и хиперактивност при децата. Забавя се умственото развитие и по-ниско IQ. Много канцерогенни пестициди причиняват рак и хормонални смущения.
ГМО културите, създадени да бъдат по-устойчиви на пестициди, са по-токсични за хората. Тъй като все повече се използват пестициди, плевелите и вредителите ще продължат да развиват естествена резистентност, което в очите на селскостопанския отрасъл налага необходимостта от генетично модифицирани култури с по-голяма устойчивост към по-токсични отрови, предупреждават от Националния център за безопасност на храните в САЩ.