Пестициди
Пестицидът хлорпирифос може да бъде забранен в ЕС. Сн. GARY KAZANJIAN/AP Ntb/Scanpix

Пестицид за зеленчуци, плодове и зърно уврежда мозъка на новородени

Пестицидите хлорпирифос и хлорпирифос метил могат да увредят мозъка на новородени, ако майките им по време на бременност са консумирали третирани храни. Препаратите за растителна защита, които съдържат активното вещесво, са „най-опасните пестициди, за които някога сте чували“, съобщи EUObserver, позовавайки се на становища на експерти от ЕС. Според тях няма приемлива доза, за да се избегне мозъчно увреждане.

Хлорпирифос е фосфорорганичен пестицид, разработен в САЩ през 60-те години на ХХ век и одобрен на ниво ЕС през 2006 г. Осем европейски страни обаче са забранили или никога не са разрешавали използването му: Дания, Финландия, Германия, Ирландия, Латвия, Литва, Словения и Швеция, но третираната храна достига до потребителите чрез внос от страни, където използването на хлорпирифос е разрешено.

Пестициди
Пестицидите с хлорпирифос се използват широко в ЕС за третиране на зеленчуци

Испания е най-големият потребител на хлорпирифос в ЕС. Пестицидът се продава под различни търговски наименования и в България. Българските препарати като „Нуреле“, „Хлорсирин“, „Пиринекс сюприйм“, „Агрия 1050+“ и др. се използват против насекоми при лозя, цвекло и ряпа, срещу колорадски бръмбар при картофи, против гъсеници при домати и патладжан, срещу бяла зелева пеперуда при главестото зеле, срещу картофена листна въшка при артишок, прилагат се и срещу различни вредители по пшеница, рапица, синап, ечемик, овес, царевица, памук.

Сегашното одобрение на пестицида изтича през 2020 г., но в безпрецедентно изявление Европейският орган по безопасност на храните (EFSA) обяви, че той не отговаря на критериите за подновяване на одобрението, тъй като и хлорпирифос, и хлорпирифос метил „могат да навредят на неродените деца“ и да причинят след време аутизъм.

Проучванията разкриват също, че през 1998 г. хлорпирифос е одобрен за употреба в ЕС на база единствено проучване върху влиянието на пестицида върху нервните клетки на хората. Изследването е поръчано от производителя. Въпреки че проучването е силно критикувано, производителят отказа да направи ново.

Пестициди
През 1998 г. хлорпирифос е одобрен за употреба в ЕС

По този начин се води убийствена битка за милиарди евро между групировки, произвеждащи пестицида, екологични активисти и изследователски общности, които са достигнали до ужасяващи изводи за вредните ефекти. „Когато видите как след години детето има затруднения в училище, виждате, че колкото повече хлорпирифос има, толкова по-лошо става“, казва професорът от Харвард Филип Гранджейн.

„Хлорпирифос е невротоксин, който влияе върху предаването на сигналите между нервните клетки. Общоприетото мнение преди години е било, че пестицидът изчезва бързо от околната среда и засяга хората в много малка степен. Постепенно се разбра колко е вредно“, казва професор Кетил Хилланд от катедрата по биологични науки в Университета в Осло.

Не е изключено след публикуваните предварителни констатации на EFSA хлорпирифос и хлорпирифос метил да бъдат забранени в ЕС от началото на следващата година. Миналия вторник датският министър на храните Могенс Йенсен възложи на националната администрация да подготви пълна забрана на храни, третирани с пестицида хлорпирифос.

По думите на Хенрик Даманд Нилсен, ръководител на отдела по химия и качество на храните в Датската ветеринарномедицинска администрация (Fødevarestyrelsen), Дания е попитала Еврокомисията дали планира общоевропейска забрана за използването на хлорпирифос и очаква отговор от Брюксел в рамките на 5-6 седмици. Очаква се решение за целия ЕС най-късно през декември.

За Михаил Ангелов

Вижте също

Овце агне

Субсидиите по обвързаното подпомагане за животни ще бъдат изплатени до 9 февруари

Субсидиите по обвързаното подпомагане за животни ще бъдат изплатени до 9 февруари, съобщиха днес от Държавен фонд "Земеделие". Забавянето идва от късното приключване на приема на заявления за Кампания 2023

Един коментар

  1. Галина

    Прекрасна статия, много добре представена информация. Имам само една забележка- бихте ли използвали българската дума насекоми, дума „инсекти“ няма нито в българския, нито в английския език.

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *