Вредни храни

Пробутват вредни за здравето храни на децата в градини и училища

Децата в градините и училищата често се хранят с вредни за здравето храни, пълни с палмово масло и растителни мазнини, с добавена сол и неотговарящи на стандарта. Нивото на хигиена в кухненските блокове често пъти е много ниско, показват проверките на Българската агенция по безопасност на храните (БАБХ) в цялата страна.

В периода 24 септември – 11 октомври 2019 г. инспектори на агенцията са проверили 2462 кухненски блокове към детски градини и училища, ученически бюфети и столове. Възбранени и насочени за унищожаване са 13,305 кг бисквити, солети и халва с вложени палмови и кокосови мазнини, 13,660 кг кашкавал, 4 кг брашно, 6,544 кг кренвирши, които не са произведени по утвърден стандарт. 49,77 л безалкохолни напитки и 2,310 л айрян със сол също ще бъдат унищожени, тъй като не са разрешени за предлагане в детски градини и училища.

Направени са и 18 проверки по сигнали на родители и потребители в училищни столове и лавки, обекти тип „кухни майки“ в градовете Бургас, Кюстендил, Пловдив и София град. В училищни бюфети на територията Кюстендил и София е установено предлагане на чипс с различни вкусове, соленки, бисквити и кексчета, които са в несъответствие с Наредба №8.

За откритите 57 опаковани храни са издадени предписания за спирането им от реализация и за провеждане на обучение на персонала за стриктно спазване на наредбата. В училищен бюфет на територията на Пловдив е установено предлагане на кроасани с какаов пълнеж, които не отговарят на изискванията в наредбата, за което на управителя е връчен акт. Инспекторите на БАБХ общо са издали 20 акта за административно нарушение и 191 предписания.

Проверките в обектите за детско и училищно хранене се извършват целогодишно. Най–често констатираните несъответствия са на сградния фонд и технологично оборудване или лошо хигиенно състояние в обектите, липсващи термометри в хладилните съоръжения, нобявени алергени в продуктите и предлагане на храни, които не са произведени по утвърдените стандарти.

„МЗХГ разработва Проект на Национална стратегия за прилагането на схема за предлагане на плодове, зеленчуци, мляко и млечни продукти в детските градини и училищата, както и два законопроекта – Закон за храните и Закона за управление на агрохранителната верига. Целта на промените е да подобрят контрола върху храните и качеството на живот“, каза по-късно днес зам.-министърът на земеделието доц. д-р Янко Иванов на Годишната национална конференция „Достъп до добра храна“ в София.

Бюджетът по схема „Училищно мляко“ за учебната година 2018/2019 е над 15,813 млн. лв., от които са изплатени близо 11 млн. лв, бюджетът по схема „Училищен плод“ за учебната година 2018/2019 е над 13,651 млн. лв., от които са изплатени близо 8,3 млн. лв, допълни доц. Иванов.

За Агроновините

Вижте също

Птичи грип

Еврокомисията ще даде 46,7 милиона евро компенсации на Италия заради птичия грип

Еврокомисията ще даде 46,7 милиона евро компенсации на Италия заради птичия грип. Със средствата ще бъдат компенсирани фермерите в райони, засегнати от огнища на болестта по птиците. Плащанията са финансирани от земеделския резерв и трябва да бъдат извършени до 30 септември 2024 г.

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *