Мазни риби

Мазните риби предпазват сърцето и свалят кръвното

Мазните риби са богати на Омега-3 и пазят сърцето от болести

Мазните риби, известни още като сини риби, се наричат така, защото мастното съдържание в месото им е над 5% , което оказва влияние на пигментацията на кожата им, по която преобладава синия цвят. Тези мазнини се съхраняват под кожата и в тъмното месо на рибата, те са много богати на полиненаситени мастни киселини (Омега-3) и са изключително полезни за човешкия организъм, тъй като намаляват риска от сърдечно-съдови заболявания, инфаркт, тромбоза, понижават кръвното налягане и пр.

Количеството мазнини в рибата зависи от редица обстоятелства, като например по кое време на годината е уловена (преди или след хвърлянето на хайвера), температурата на водата и тн. Освен това не винаги е вярно, че по-старата риба и с по-голямо тегло има по-висок процент мазнини.

Рибите от групата на сините, между които са сардина, хамсия, скумрия, риба тон, риба меч и др. имат мощна опашна перка с формата на V, а богатите мастни запаси са им нужни за дългите миграции в близост до водната повърхност. Не всички риби от групата отговарят на тези характеристика, като например змиорката, която живее в близост до морското дъно. Сладководните риби от тази група, като пъстървата, съдържат по-малко Омега-3 киселини, тъй като морските видове живеят в по-студени води и се нуждаят от повече мазнини.

Трайността на много от дребните видове мазни риби, като сардина и аншоа, е изключително кратка – между 3 и 6 дни, докато големите видове като риба меч издържат до 24 дни замразени. Ето защо сардините, скумрията и хамсията се съхраняват в натрошен лед и сол и се доставят в прясно състояние.

Мазните риби осигуряват много протеин и витамини

Консумацията на риба, богата на Омега-3 киселини, е от съществено значение за по-здравословен и балансиран хранителен режим. Освен кулинарната гъвкавост, достъпност през цялата година и вкусово разнообразие на тези риби, консумацията им предотвратява сърдечно-съдови заболявания. По-конкретно, рибата е добър източник на протеини, минерали и осигурява много витамини, необходими за правилното функциониране на нервната система, включително A, D и B12.

Друго от предимствата е високото съдържание на ненаситени мазнини и в частност Омега-3 мастни киселини. Те са от съществено значение, а нашето тяло не е в състояние да ги генерира и поради това е необходимо да ги приемаме чрез храна.

Мазните риби предотвратяват диабета

Тези киселини са нужни за пълноценното развитие на мозъка, зрението и нервната система на децата, намалят нивата на триглицериди в организма, почистват артериите, редуцират нивата на лош холестерол и забавят или прдотвратяват появата на диабет при възрастните.

Поради тези причини, средиземноморските сини риби трябва неизменно да присъстват на нашата маса, а консумацията им се препоръчва най-малко от един до три пъти седмично. Неслучайно смъртността от сърдечно-съдови заболявания е най-ниска в страни с висока консумация на такъв тип риба, като Япония. Мазната риба може да се консумира във всякаква форма, независимо дали е пържена, печена, задушена и т.н., тъй като това не засяга нейните основни качества.

Georgi-Harizanov
Георги Харизанов
Превод от испански: Георги Харизанов
Стажант-преводач в Agronovinite.com

За Екатерина Терзиева

Вижте също

Кефир

Кефир – против рак, диабет, високо кръвно и лош холестерол

Кефирът e един от факторите, свързани с дългата продължителност на живота на хората от Кавказ, поради многобройните си ползи за здравето като антистресови свойства, имуномодулация, понижаване на холестерола, антиалергични, антиастматични, антимикробни, противоракови свойства и химиопрофилактика срещу рак на дебелото черво. Такива ползи за здравето се приписват на състава на протеини, витамини, липиди, минерали, аминокиселини и микроелементи на кефира.

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *