Агроновините
  • НОВИНИ
    • НОВИНИ ОТ БЪЛГАРИЯ
    • НОВИНИ ОТ СВЕТА
    • Цени и котировки
      • Месо
      • Мляко и млечни продукти
      • Зърно и маслодайни култури
      • Плодове и зеленчуци
      • Храни
  • ОТРАСЛИ
    • БИОПРОИЗВОДСТВО
    • ЖИВОТНОВЪДСТВО
    • ЗЕЛЕНЧУКОПРОИЗВОДСТВО
    • ОВОЩАРСТВО
    • ЗЪРНОПРОИЗВОДСТВО
    • ПЧЕЛАРСТВО
    • ЛОЗАРСТВО И ВИНО
    • ПРЕРАБОТКА И ГОТОВА ПРОДУКЦИЯ
    • ГОРИ, ЛОВ, РИБОЛОВ
    • ЕНЕРГИЯ
  • ЧЕТИВА
    • Анализи
    • Истории
    • Агрозвезди
    • Ретроагро
  • ИНТЕРВЮ
  • АГРОСЪВЕТИ
    • ЗА ЖИВОТНОВЪДА
    • ЗА ПЧЕЛАРЯ
    • ЗА ОВОЩАРЯ
    • ЗА РАСТЕНИЕВЪДА
    • ЗА ЛОЗАРЯ
  • На село
  • ХРАНА
  • ТУРИЗЪМ
    • ВИНЕН ТУРИЗЪМ
    • ЕКОТУРИЗЪМ
    • ГАСТРОНОМИЧЕСКИ ТУРИЗЪМ
    • ЛОВЕН ТУРИЗЪМ
    • СЕЛСКИ ТУРИЗЪМ
  • Иновации
  • ТЕХНИКА
Facebook Twitter Instagram
  • НАЧАЛО
  • ЗА НАС
  • РЕКЛАМА
  • КАРТА НА САЙТА
  • ЕКИП
  • КОНТАКТИ
  • ПОВЕРИТЕЛНОСТ
RSS Facebook Twitter Pinterest
Агроновините
Вкуси България със SlowTours.bg
  • НОВИНИ
    1. НОВИНИ ОТ БЪЛГАРИЯ
    2. НОВИНИ ОТ СВЕТА
    3. Цени и котировки
      • Месо
      • Мляко и млечни продукти
      • Зърно и маслодайни култури
      • Плодове и зеленчуци
      • Храни
    Featured
    27.09.2016

    БАБХ започва проверки за фалшив оцет на пазара

    Recent
    17.05.2022

    Приемат проекти за инвестиции в преработка и маркетинг на агропродукти

    16.05.2022

    Разсад за пипер, мед, сирене, пресни плодове и зеленчуци за пръв път на БАТА АГРО

    06.05.2022

    Съборът на овцевъдите започна на Гергьовден с кукери, гайди и каракачани

  • ОТРАСЛИ
    1. БИОПРОИЗВОДСТВО
    2. ЖИВОТНОВЪДСТВО
    3. ЗЕЛЕНЧУКОПРОИЗВОДСТВО
    4. ОВОЩАРСТВО
    5. ЗЪРНОПРОИЗВОДСТВО
    6. ПЧЕЛАРСТВО
    7. ЛОЗАРСТВО И ВИНО
    8. ПРЕРАБОТКА И ГОТОВА ПРОДУКЦИЯ
    9. ГОРИ, ЛОВ, РИБОЛОВ
    10. ЕНЕРГИЯ
    Featured
    27.09.2016

    БАБХ започва проверки за фалшив оцет на пазара

    Recent
    17.05.2022

    Приемат проекти за инвестиции в преработка и маркетинг на агропродукти

    06.05.2022

    Съборът на овцевъдите започна на Гергьовден с кукери, гайди и каракачани

    03.05.2022

    Над 13 милиона домашни птици са избити във Франция заради птичи грип

  • ЧЕТИВА
    • Анализи
    • Истории
    • Агрозвезди
    • Ретроагро
  • ИНТЕРВЮ
  • АГРОСЪВЕТИ
    1. ЗА ЖИВОТНОВЪДА
    2. ЗА ПЧЕЛАРЯ
    3. ЗА ОВОЩАРЯ
    4. ЗА РАСТЕНИЕВЪДА
    5. ЗА ЛОЗАРЯ
    Featured
    20.05.2022

    Как да се предпазите от кърлежи?

    Recent
    20.05.2022

    Как да се предпазите от кърлежи?

    15.03.2022

    Защо листата и стъблата на разсада променят цвета си

    25.02.2022

    Как да направим правилна пролетна резитба на овошките – полезни съвети

  • На село
  • ХРАНА
  • ТУРИЗЪМ
    1. ВИНЕН ТУРИЗЪМ
    2. ЕКОТУРИЗЪМ
    3. ГАСТРОНОМИЧЕСКИ ТУРИЗЪМ
    4. ЛОВЕН ТУРИЗЪМ
    5. СЕЛСКИ ТУРИЗЪМ
    Featured
    12.02.2022

    Обявиха най-добрите български вина в класацията за 2022 г.

    Recent
    12.02.2022

    Обявиха най-добрите български вина в класацията за 2022 г.

    07.01.2022

    Във ферма за алое на о. Тенерифе: защо алоето е родственик на лука и лалето

    05.01.2022

    Женски пеперуди отделят любовен парфюм в пеперуден парк на о. Тенерифе

  • Иновации
  • ТЕХНИКА
Агроновините
You are at:Home»Храна и здраве»Здравословно хранене»Петте най-големи провала на ГМО индустрията
ГМО
GMO
Здравословно хранене

Петте най-големи провала на ГМО индустрията

Екатерина ТерзиеваBy Екатерина Терзиева14.09.20133 коментара3 Mins Read

Петте провала на индустрията с генномодифицирани храни

Много генномодифицирани култури, сред които соя, царевица и памук, се отглеждат на територията на САЩ, въпреки че тяхната безопасност в дългосрочен план не е доказана. Други ГМО храни обаче претърпяха огромен крах и бяха спрени от производство.

Доматите FlavrSavr

Доматите Flavr Savr са първите генномодифицирани култури от този вид, които навлизат на пазара в САЩ. През 1980 г. учени от Calgene, Inc. (сега собственост на „Monsanto“ ) изобретили този домат с идеята да издържа на тежките условия при транспортиране и да изглежда апетитно, дори след като презрее.

Flavr Savr е одобрен за продажба през 1994 г. Скоро след това д-р Арпад Пузтай разкрива, че плъховете, върху които са направени изпитания с такива домати, получават рак на стомаха и в крайна сметка умират. Това взривява общественото мнение , продажбите на Calgene се сриват главоломно и това води до бързия разгром на Flavr Savr.

Картофите NewLeaf

Картофите NewLeaf на „Monsanto“ са разработени с идеята да не бъдат податливи на колорадски бръмбар. Очакванията са този сорт генномодифицирани култури да доведе до невиждан успех сред ресторантите за бързо хранене и компаниите за нездравословни храни. Проучване на Института по храненето от 1998 г. обаче показва, че плъхове, консумирали картофи NewLeaf, получават тежки увреждания на органите. Така хранително-вкусовата промишленост моментално губи интерес.

До 1999 г. земеделските производители са засадили около 50 000 акра с NewLeaf картофи, но от 2001 г. маркетингът и продажбите им са спрени.

Царевицата Starlink

88% от царевицата, отглеждана в САЩ, е генетично модифицирана, но в началото това е било съпроводено с огромни проблеми.  Един от първите ГМО сортове царевица Starlink, разработена през  1998 г., изправя хиляди земеделски производители пред фалит. Оказва се, че този сорт царевица, разработен за унищожаване на гъсеници, води до алергични реакции при хората. Така Агенцията по безопасност на храните в САЩ ограничава употребата на Sarlink само до фуражи за животни и производство на горива.

Въпреки тези ограничения, се оказва че ДНК от царевица Starlink се разпространява в няколко вида храни. Заради това биологично замърсяване, засегнало десетки хранителни продукти, производството на Starlink е прекратено. Въпреки това обаче замърсяване с тази ГМО царевица е било открито в Саудитска Арабия чрез доставки на храни през август 2013 година.

Оризът LibertyLink

През 2011 г. „Bayer“ AG изплаща $ 750 млн. на хиляди земеделски производители в САЩ, след като нейният ГМО ориз LibertyLink замърсява реколтата от дългозърнест ориз на производителите. Това опустошително замърсяване води не само до значителен спад в цената на ориза, но и до прекратяване на производството на стойността на LibertyLink.

ГМО пшеница

През 2002 г. „Monsanto“ представя заявление за генномодифицирана пшеница, която да проявява висока хербицидна резистентност. Зърнопроизводителите не се интересуват от новия сорт, тъй като се страхуват, че той ще замърси площите с конвенционално жито. Външните пазари също категорично се обявяват против тази ГМО пшеница, защото смятат, че всяко замърсяване може да унищожи износа на зърно. Въпреки че не е одобрена за производство, щам от модифицираната пшеница е бил намерен в щата Орегон.  Така в цял свят нараства подозренията към всяка една доставка на пшеница от САЩ.

Share. Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email

Related Posts

Приемат проекти за инвестиции в преработка и маркетинг на агропродукти

Разсад за пипер, мед, сирене, пресни плодове и зеленчуци за пръв път на БАТА АГРО

Съборът на овцевъдите започна на Гергьовден с кукери, гайди и каракачани

3 коментара

  1. Dido on 15.09.2013 12:02

    Koi e iztochnikut na tazi informaciya?

    Reply
    • Екатерина Терзиева on 15.09.2013 16:13

      http://www.naturalnews.com

      Reply
  2. Дара on 17.09.2013 14:37

    В книгата „Семената на измамата“ има много изчерпателна и точна информация за всички свинщини на Монсанто

    http://booktraffic.bg/book/%D0%B7%D0%B4%D1%80%D0%B0%D0%B2%D0%B5-%D0%BC%D0%B5%D0%B4%D0%B8%D1%86%D0%B8%D0%BD%D0%B0-%D1%81%D0%BF%D0%BE%D1%80%D1%82/%D1%81%D0%B5%D0%BC%D0%B5%D0%BD%D0%B0%D1%82%D0%B0-%D0%BD%D0%B0-%D0%B8%D0%B7%D0%BC%D0%B0%D0%BC%D0%B0%D1%82%D0%B0-%D0%B8%D0%B7%D0%BE%D0%B1%D0%BB%D0%B8%D1%87%D0%B0%D0%B2%D0%B0%D0%BD%D0%B5-%D0%BD%D0%B0-%D0%BA%D0%BE%D1%80%D0%BF%D0%BE%D1%80%D0%B0%D1%82%D0%B8%D0%B2%D0%BD%D0%B8%D1%82%D0%B5-%D0%B8-%D0%BF%D1%80%D0%B0%D0%B2%D0%B8%D1%82%D0%B5%D0%BB%D1%81%D1%82%D0%B2%D0%B5%D0%BD%D0%B8%D1%82%D0%B5-%D0%BB%D1%8A%D0%B6%D0%B8-%D0%B7%D0%B0-%D0%B1%D0%B5%D0%B7%D0%BE%D0%BF%D0%B0%D1%81%D0%BD%D0%BE%D1%81%D1%82%D1%82%D0%B0-%D0%BD%D0%B0-%D1%85%D1%80%D0%B0%D0%BD%D0%B8%D1%82%D0%B5-%D1%81-%D0%B3%D0%BC%D0%BE

    Reply

Leave A Reply Cancel Reply

Endectovet
Prazimec
Scorvet
ЗА НАС

Agronovinite.com е сред най-високотехнологичните онлайн ресурси за аграрния бизнес. Проектът е ориентиран към вас, фермери, производители, експерти, специалисти и мениджъри. Всички вие имате нарастваща нужда от достоверна, навременна и задълбочена информация и идеи. Нашите интегрирани мултимедийни канали са насреща, за да задоволят очакванията на аудиторията.

Регистрирайте се за нашия новинарски бюлетин

ПОСЛЕДНИ
20.05.2022

Как да се предпазите от кърлежи?

17.05.2022

Приемат проекти за инвестиции в преработка и маркетинг на агропродукти

16.05.2022

Разсад за пипер, мед, сирене, пресни плодове и зеленчуци за пръв път на БАТА АГРО

13.05.2022

Красимир Кумчев: Държавата да поеме застраховките за градушка заради военните самолети

Copyright © 2017 Агроновините. Реализация Медиа Системи Дизайн

Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.