Учени обогатяват зарзавата с витамини и антиоксиданти
Българските научни институти разработват десетки функционални храни, обогатени със съставки против диабет, рак, хроничен хепатит, подагра и атеросклероза.
„Подсилените храни не заместват традиционното лечение, но имат профилактичен ефект и укрепват имунната система. Например витамин С и витамин Е имат силен антиоксидантен ефект.

Освен че се прилагат като хранителни добавки, те могат да се вложат и в някои хранителни продукти“, казва доц. д-р Павлина Параскова от Института за изследване и развитие на храните в Пловдив.
Добавят фибри в храната против рак
В Института по овощарство са започнали да правят селекции на плодове за по-високо съдържание на витамини и антиоксиданти. Експериментите засега са с бели, розови и черни череши, казва директорът д-р Аргир Живондов.

Институтът работи и върху натурални фибри от отпадъчни продукти при преработката на червено френско грозде, малини, къпини, арония, черен касис, нар и пипер. Фибрите са богати на антоциани, на баластни вещества, калций, магнезий, фосфор и желязо.
Доказано е, че понижават нивото на лошия холестерол, а свойството им да затрудняват пълното усвояване на някои мазнини сваля риска от развитие на атеросклероза на съдовете. Друго качество на фибрите е, че свързват канцерогените и токсините в храната и по-бързо ги изхвърлят от организма. Това ни предпазва от рак на дебелото черво.
По думите на д-р Живондов, получените в института фибри могат да се използват като натурални оцветители в консервната, хлебната и сладкарската промишленост.
Специалистите от Овощарския институт казват, че плодовите продукти за деца са полезни при затлъстяване и захарна болест. Нектарите и пюретата от пъпеши действат добре при инфекции, хроничен хепатит, подагра, анемия, атеросклероза, при бъбречни и сърдечносъдови заболявания.
С високо природно съдържание на витамин Д е приготвяното в института фъстъчено масло и напитка от ядките. Витаминът е силен антиоксидант и подобрява функциите на нервната система.
Селекции на фъстъци, които са източник на ценния витамин, както и на сусам, правят в Института по растителни и генетични ресурси в Садово.

Сусамът – супер храна против рак
„Калцият в сусама е полезен за профилактика на рака на колона и остеопорозата“, казва директорът проф. Лилия Кръстева. Там са разработили 4 сорта, сред които „София“ и „Милена“.
Сусамовото семе е източник на мед и манган, на магнезий, калций, желязо, фосфор, витамин В1 и диетични фибри.
Сусамът съдържа и две уникални съставки – сезамин и сезамолин. Те принадлежат към групата на т.нар. лигнани, които понижават холестерола и увеличава запасите на витамин Е. Увеличават устойчивостта на имунната ни система към риска от определени видове рак.
Сезаминът предпазва черния дроб от неблагоприятните въздействия на кислорода. Медта пък има важна роля в антивъзпалителните и антиоксидантните ензимни системи.
Калцият играе голяма роля и като храна против рак на дебелото черво. Седемгодишно проучване на Националния онкологичен институт на САЩ показа, че при жените, които редовно приемат храни, богати на калций, този риск е с 28% по-нисък, а при мъжете – с 21%.
Хляб със селен – най-новата храна против рак
Хляб, обогатен с ключовия при профилактиката на рака селен, разработиха учените в Института за изследване и развитие на храните в Пловдив.

“Хлябът съдържа фибри и органичен селен, който е силен антиоксидант и се прилага при профилактиката на ракови заболявания на белия дроб, стомаха, яйчниците, гърдата и простатата”, обясни д-р Павлина Параскова от института.
Той може да се консумира от пациенти с инфаркт, инсулт и стерилитет. Доказано е, че спомага за образуването на хормони като тестостерон и при подвижността на сперматозоидите.
Селенът е незаменим за важния ензим – глутатион пероксидаза, който заедно с останалите антиоксиданти, като витамин Е, участва в защитата на организма от атаката на свободните радикали.
Има роля за укрепването на имунната система, тъй като блокира развитието на всякакви вирусни и бактериални инфекции. Селенът е и храна против рак – клетките на болестта се унищожават в организма на здравия човек, благодарение на имунната система.
Селенът контролира и метаболизма на тироидния хормон, както и подсигурява плодовитостта, определяйки подвижността на сперматозоидите. Селенът помага на организма да се предпази от отравяне с тежки метали, какъвто е живакът. За хора в по-напреднала възраст той помага за активизирането на мозъчната дейност.
Институтът разработи и функционални менюта за детските градини и яслите. „Това са различни видове зеленчукови крем-супи. Те са натурални, предложихме ги в замразен и охладен вид, за да се запази 100% тяхното биологично състояние. За обяд например сме разработили меню от пилешко месо с картофки, десертите са извара, смесена с плодове като боровинки, ягоди, малини и къпини, които съдържат антиоксиданти. Обогатихме ги и с микроелементи, както и с растителни фибри, които регулират метаболизма“, казва доц. Параскова.
За съжаление делът на функционалните храни у нас е нищожен. „Правили сме проучвания в съседни страни като Турция, Гърция, Македония и Румъния, където комерсиалното им производство достига 32%. Да не говорим за държави като Сърбия, Словения и Хърватска, в които делът им е 50%“, каза доц. Параскова.