Мария Иванова сирене село Искра

Българско синьо сирене ще произвеждат в село край Първомай

Българско синьо сирене създаде известната с майсторските си млечни продукти Мария Иванова, която преди двадесетина години основа със съпруга си Георги Кадиев козеферма „Халалица“ в първомайското с. Искра.

„Това е амбициозният ми опит за домашно производство на сирене с повърхностна плесен. Постигнах дотук леко ронлива текстура, маслено усещане в устата и много богат вкус. Почерпих вдъхновение от стари фермерски рецепти от друга държава. Подобно на сиренето Ланкашир и моето е обвито с тънък муселин, напоен в мазнина. Отлежало е два месеца. Преди консумация сиренето се „отвива“, разказва Мария.

Навремето семейството й купува бившите селскостопански обори в с. Искра, животни, земи и пасища. Развиват козефермата без нито стотинка европейска субсидия, изцяло със собствени средства. „Всичко постигнахме със заеми – 10 години бяхме работници на банките, докато изплатим всичко“, казва Мария.

Плесенно сирене синьо кадифе
Новото плесенно сирене „Синьо кадифе“

Започват да работят с мандри, но отблъснати от ниската цена от 27 ст./л започват да мислят за собствена преработка. Така през 2015 г., след като са вложили 50-60 000 лв. за регистрация по Наредба 26, започват да произвеждат собствени млечни продукти. Освен със сиренето, Мария е прочута в цяла България със своя кашкавал на конци.

Преди година Мария и Георги предават управлението на ферма „Халалица“ и мандрата на друго семейство. „Именно през тази една година аз се посветих на създаването и разработването на новия си продукт „Синьо кадифе“. В чест на това сирене подготвяме сграда, която ще носи същото име“, казва Мария. Нейната по-дългосрочна цел е, заедно с други свои колеги ентусиасти, със съдействието на специалисти и експерти от БАБХ да успеят да разработят технологичен процес и да защитят производството на такъв тип плесенно сирене у нас.

За Екатерина Терзиева

Вижте също

Кефир

Кефир – против рак, диабет, високо кръвно и лош холестерол

Кефирът e един от факторите, свързани с дългата продължителност на живота на хората от Кавказ, поради многобройните си ползи за здравето като антистресови свойства, имуномодулация, понижаване на холестерола, антиалергични, антиастматични, антимикробни, противоракови свойства и химиопрофилактика срещу рак на дебелото черво. Такива ползи за здравето се приписват на състава на протеини, витамини, липиди, минерали, аминокиселини и микроелементи на кефира.

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *